Instalace frameworku Qt a vývojového prostředí Qt Creator

Tento návod se zabývá instalací frameworku Qt v prostředí operačního systému MS Windows. Pro instalaci do linuxové distribuce je obvykle nejjednodušší použít příslušný balíčkovací systém.

Postup instalace

Nejprve na adrese https://www.qt.io/download vyberte Open Source licenci (zelené tlačítko Go open source). Přečtěte si a kliknutím na tlačítko Accept odsouhlaste důsledky spojené s použitím vybrané licence. Po odsouhlasení se vygenuje odkaz na stažení instalačního programu, stáhněte jej kliknutím na tlačítko Download Soubor po stažení prověřte antivirovým programem a poté jej spusťe, tím zahájíte vlastní instalaci Qt na Váš počítač.

Mělo by se zobrazit následující okno. pokud potřebujete nastavit proxy, klikněte na tlačítko Settings, jinak pokračujte na další stranu tlačítkem Next.

Instalace Qt: krok 1
Úvodní stránka průvodce instalací

Na druhé straně průvodce je potřeba přihlásit se ke svému Qt účtu. Pokud účet nemáte, je možné jej na této stránce vytvořit (pro dokončení registrace je potřeba kliknout na odkaz, který dojde v emailu na zadanou adresu, nicméně pro pokračování instalace není nutné mít registraci dokončenou)-

Instalace Qt: krok 2
Přihlášení ke Qt účtu

V dalším kroku se stáhnou metadata potřebná pro instalaci.

Instalace Qt: krok 3
Stahování instalačních dat

Poté bude potřeba vybrat adresář pro instalaci, pravděpodobně zde můžete nechat výchozí volbu (pokud máte dostatek volné místa na jednotce C:)

Instalace Qt: krok 4
Výběr cílového adresáře

Na další straně průvodce, kterou vidíte na dvou následujících snímcích je potřeba vybrat součásti, které se mají nainstalovat. Odškrtněte všechny komponenty z větve Preview, z větve Qt rozbalte poslední stabilní verzi(měla by mít nejvyšší číslo). V této větvi zaškrtněte komponenty podle následujícího snímku (vycházím z toho, že při výuce používám prostředí Qt v distribuci Fedora, proto zde volím MinGW):

Instalace Qt: krok 5 (1. část)
Výběr součástí k instalace (1/2)

Ve větvi Tools vyberte CDB debugger pro Qt Creator, nejnovější MinGW a Qt Installer Framework:

Instalace Qt: krok 5 (2. část)
Výběr součástí k instalaci (2/2)

Na další straně průvodce si prostudujte a odsouhlaste všechny relevantní licence:

Instalace Qt: krok 6
Odsouhlasení licence

V následujícím kroku vyberte umístění zástupců v nabídce Start (můžete použít výchozí hodnotu).

Instalace Qt: krok 7
Umístění do nabídky Start

Poté už je instalační proces připraven, zde si můžete přečíst požadované nároky na volné místo na disku (závisí na vybraných komponentách). Instalaci zahájíte kliknutím na tlačítko Install.

Instalace Qt: krok 8
Instalace připravena k dokončení

Instalační program poté z internetu stáhne (pozor na případné datové limity!) a následně nainstaluje vybrané součásti.

Instalace Qt: krok 9
Úvodní stránka průvodce instalací

Po dokončení průvodce můžete ověřit úspěšnost instalace.

Poslední úprava stránky: 20.09.2020, 15:55
Powered by PmWiki